Obdivovatel filmu, hudební maniak, existenciální čtenář, literární a fotografický neumětel s věčně melancholickou náladou, sklony k maniodepresivitě, především však kavárenský pozorovatel nádherných intaktních bytostí, s nadšením pro věc a snahou být (lepším) člověkem…

čtvrtek, března 20, 2008

Setkání s Franzem K.

Kdo se stará jen o budoucnost, je méně předvídavý než ten, kdo se stará jen o okamžik, neboť se nestará ani o ten okamžik, ale jen o jeho trvání. - Franz Kafka



Vliv Franze Kafky na mou osobu se zdá především v mých současných letech jako stěžejní. Alespoň co se týče vlivu, jaký na člověka spisovatelé a jejich nejlepší práce mohou mít. Ano, Franz Kafka není jediný, nalezli by se další a u nich bych nemohl vynechat především Alberta Camuse, avšak je tu jedno ale. Docela podstatné. Nikoho z velkých spisovatelů blízkých mému srdci a myšlení nemám tak blízko, jako právě Kafku. Však v Praze pobýval, pracoval, žil svůj život a především tvořil. Nechci se v tomto článku věnovat primárně jeho hlavním, povětšinou nedokončeným dílům vydaným proti autorově vůli (pochopitelně Maxem Brodem), nýbrž své vlastní cestě, pracovně nazvané: "Setkání s Franzem K." Cestě do Kafkova města, které se stačilo za ty léta notně proměnit a které však na svého spisovatele v žádném ohledu nezapomnělo. Ne vždy jsou však ony vzpomínky kladného rázu, aneb další řádky napoví.

Jak jinak to nazvat než zvláštní symbolikou. Rozhodnut, že den strávím ve stopách Franze Kafky, vystoupil jsem na nádraží... Franze Kafky. Skutečně. Můj výlet do spisovatelova města začal na nádraží v pražských Holešovicích, které nese alternativní název "Nádraží Franze Kafky". Náhoda, avšak velmi zajímavá. Možná po tom prvotním Kafkovském nádražáckém nadšení jsem očekával i po autorovi pojmenované stanice metra, ale pak jsem si přeci jen uvědomil reálný stav věcí. Nakonec jsem nebyl v metru ani v Praze poprvé (a vlastně ani podruhé).

Chmurné počasí podporované silnějším větrem mě doprovázelo po celou cestu na první bod mého zájmu. Paradoxně místo, kde Franz Kafka odpočívá, a sice Nový židovský hřbitov. Zde se však koná překvapení další. Aneb opravdu si musím vzít tradiční židovskou pokrývku hlavy, na což vytrvale poukazuje místní správce? Nakonec proč i přes můj severský ateismus nevyhovět a nestát se pro danou chvíli židovským stoupencem (koneckonců Kafka Židem také byl). Hřbitov zel prázdnotou a nakonec jsem potkal jedinou skupinku mladých cizinců. Mířili také k jeho hrobu, aneb zřejmě nejslavnější nebožtík v dohledu. Byl to zvláštní pocit dívat se na hrob tuberkulózou předčasně ukončeného života nesporného génia, introvertního intelektuála ztrápeného úřednickou prací, který předběhl svou dobu a dal vzniknout velice osobitým a opravdu silným dílům, pro mne osobně i předvoji lit. existencionalismu (když pominu dřívější německé filozofy). Je zajímavé dát si i do souvislosti snadno na mysl přicházející fakt, že neklidné 20. století skrze naskrze prolnuté totalitními systémy právě Kafkova díla posílilo a např. Proces získal s léty dalšího rozměru. Nejenom za ten absurdní byrokratický (CK) aparát, nepochopitelný v jádru a neuchopitelný na povrchu, ale ruku v ruce s ním i např. justiční systém, vedoucí odsouzeného od dveří ke dveřím až na popraviště. Analogie např. s pozdějšími komunistickými procesy nabíledni.



Zvláštně zamyšlen, ne však ve špatném rozmaru, odcházel jsem ze hřbitova a konečně TO (na Kinga zapomeňte) viděl na vlastní oči. Údajně jeden z největších architektonických paskvilů současné moderní Prahy Hotel Don Giovanni. Ale ono to opravdu není podařené, to se musí odpůrcům nechat. K objektu zcela nepasující okna, zbytečná rozhlehlost i výška, to jsou jen letmé postřehy kolemjdoucího. Ale možná bych se tam nechal ubytovat, hm. Kde jsem to skončil?

Mou další zastávkou mělo být Muzeum Franze Kafky nebo, chcete-li, Město K. Franz Kafka a Praha (tak zní přesný název). Ne až tak dlouho fungující v Cihelné na Malé straně. Překvapilo mě nulové zastoupení z české obce návštěvníků, překvapila mě zajímavá působivá instalace a vůbec velmi podařená grafická stránka celé expozice. Ano, bylo znát, že je vše lehce uzpůsobeno zahraničním turistům, jakože další příležitost propagace hlavního města (pod rouškou Prahy jako "existencionálního prostoru", nepochybně však Kafku ovlivňujícího), ale nijak zvlášť mě to nerušilo (ani s Kafkou spíše okrajově související dodatky). Poměrně zajímavá byla snaha sekce "Imaginární topografie" přivést k realitě ony teorie, že Praha se vyskytuje také přímo v Kafkových příbězích - jen s tím, že nejsou uvedeny topografické názvy. Ať už je to jakkoliv, jedno je nesporné: ta zvláštní neurčitost prostředí a budov v Kafkových knihách v kombinaci s až snovým procházením prostorem a podivně tekoucím časem - to vše je hodno čtenářovy fascinace.

Procházel jsem jednotlivé místnosti, díval se na původní výtisky knih, četl dopisy psané Kafkovým rukopisem v češtině i němčině (oprášil jsem bídné znalosti), prohlížel dobové fotografie i kresby, projížděl očima jakési anotace na černých tabulích, chvílemi se zastavoval, tiše rozhlížel kolem nebo naslouchal reprodukované hudbě (k dispozici byly i nějaké vizuální programy). Příjemné prostředí. A to nejlepší mělo přijít... chodby po strop zastavěné zásuvkami se spisy. Většinou Josefa K. Velmi působivé. Avšak prohlídka celého muzea... i velmi krátká. Navíc: skutečně jsem se dověděl tolika nových informací? Patrně ne. Výtvarnost expozice nepochybně předčila obsah, ale nelituji.



"Teď bych si dovedl představit takovou menší odpoledně podvečerní kávu v nějakém útulném podniku...", říkal jsem si při odchodu z muzea (dobře, má obsese kavárnami odhalena). Věděl jsem, že se kdesi v centru (teď se můj "topografický" popis blíží tomu Kafkovskému) nachází jisté Franz Kafka Café, ale nepůjde jen o nějaké turistické lákadlo pro neznalé? No, půl na půl, chtělo by se říci. Vedle zmíněné kavárny se nachází dům, který má s Kafkou jistou konexi, což bude nakonec patrně vše (vyjma portrétů Kafky uvnitř podniku). Ovšem na tom prakticky nesejde. Spíše než nějaká kavárna, což je koneckonců pro mne velmi kulturní a čtenářské prostředí, mě ale irituje skutečnost, že Kafka je doslova v Praze "prodáván". A zahraniční turisté to pochopitelně kvitují... koupit si Kafku na čemkoliv reklamním je věru snadný úkol. Komercionalizace funguje pochopitelně i jinde ve světě. I díky ní některá místa Prahy v centru zcela jistě ztratila svůj původní duch (nebo chcete-li genius loci), Kafka je jen zrnkem, avšak pro mne osobně docela nevítaným. Vidět několik cizinců vedle sebe s tričkem nesoucím zprofanovanou fotkou očí Franze Kafky mi přišlo spíše komické. Tak snad alespoň nějaké jeho dílo četli...

Následně jsem navštívil/shlédl ještě několik domů, ve kterých spisovatel žil, pracoval a pochopitelně také jistě tvořil, ale zmiňovat se o každém mém kroku... by bylo asi příliš. Původně jsem chtěl tento článek koncipovat spíše jako cestopisné zápisky z Prahy a míst, které jsem navštívil, ale jak je vidno, zmínkám o samotných dílech a spisovateli jsem se stejně nevyhnul. Franz Kafka, před nímž jsem měl před čtením Proměny (jež se mi dostala do rukou vůbec jako první jeho kniha) poměrně velký respekt, je ve světě literatury pojmem a jeho díla jsou pro mnohé inspirací i fascinací zároveň. Ať už berete Kafkovy charakteristické znaky prací jakkoliv a nahlížíte na jeho život a kompletní dílo po svém, popřít jeho vliv na nejen literaturu let mnohem pozdějších nelze.

Pozn. Po přečtení veškerých Kafkových korespondencí, deníků, získání fotografické knihy o jeho městských stopách (údajně odproštěných od běžných, fakticky nepřesných, turistických tras), navštívení Knihovny Franze Kafky (vše se nedá stihnout za jediný den) a I. Bienale Kafka/Borges připravím článek další.

LINKY

Štítky: ,

neděle, března 09, 2008

10 desek "Radka Charváta" (Sensus)

Resuscitace cyklu "10 desek" zdařena. Dalším člověkem, jenž byl tázán ohledně jemu nejbližších desek/autorů, je Radek Charvát, stojící za experimentální elektronikou projektu Sensus. Není tomu tak dávno, co vyšla na svět pod labelem Ressonus jeho první deska Humanomaly, ale bylo by bezpředmětné se jí zabývat právě zde. Aneb případné recenze nechme si na jindy, dnes se podíváme na  stěžejní cizí práce dle Radkova mínění. Jemu nejbližší desky...

Vybral jsem 8 pro mě nejvíc zlomových desek (hudebníků) v období hudebního rozhlížení, zkoumání a nasávání všeho, co se kde šustne, které jsem z mé strany podrobil zkoušce neoposlouchatelnosti. I když se v současnosti nejvíce zajímám o experimentální všechnotechniku, žádné album této větve jsem nemohl vybrat, jelikož už moc nestíhám to vše poslouchat. Devátá příčka teda patří veškeré další hudbě, desátá té tuzemské, která mě něčím oslovila. Nezávislou tvorbu navíc oceňuju zvláštním osobním bonusem ;)


Björk
1993-
Hlasové a muzikální experimenty, ženská sensualita, v podobě Björk pro mě v dokonalém souznění. Každá deska je jiná, jedinečná. Procítěné skladby, i ten nepatrný zvuk má své místo. Najdu u ní vše, co se mi v hudbě líbí a co mě na hudbě fascinuje. Více slov neumím vyjádřit.


Sigur Rós
1997-
Opět islandská hudba a pro mě opět nezapomenutelné zážitky. Zhudebněné přírodní procesy na mě neustále dýchají z pozadí… nenucené, ale naléhavé melodie jako kdyby zrovna vznikaly, zpěv nebo řev… nevadí mi, že neumím islandsky… když se zastaví čas, je mi téměř vše jedno… stačí mi piáno, smyčce, kytary, bicí a vyplouvám… tak takk…


Goldfrapp – Supernature
2006
Jednoduše znějící hravá energická instrumentální elektronika (uf :), taneční rytmy nebo písničky (?), erotická atmosféra, více-smyslné texty. Staré se v barevných kolážích snoubí s novým. Někdy komično, někdy melancholično. To mě na albech Goldfrapp nejvíc přitahuje. Mezi jejich alby já podle aktuální nálady volím to předposlední.


John Frusciante – Shadows Collide With People
2004
Syrovost, opravdovost, lehkost bláznů. Krátké emocionálně nahuštěné tracky. O výborné kytaře se hádám ani nemusím zmiňovat. Jedním dechem bych mohl bez obav zmínit další JF alba.


Leftfield – Rhythm And Stealth
1999

(dovolím si klišé) Pamatuju si to, jako by to bylo včera. Do Čech stále víc pronikala elektronická a taneční hudba ze západu. A jelikož jsem se snažil téhle hudby co nejvíce vstřebat, u Vietnamců jsem koupil tohle album (až poté jsem objevil Leftism, možná proto se mi R&S líbí víc ;). Jejich zvuk je jak přízrak. Pro mě přelomové a nepřekonané album v tomhle žánru, žádnej podobnej sound jsem u nikoho jinýho neslyšel. Domnělá pochmurnost, údernost blesku, neobvyklé ne- i taneční rytmy, zaříkávání pralesních šamanů. Elektronika útočící na přírodní kořeny. A to i kdyby Vietnamec neřekl, že „to moc dobrý“…


Massive Attack – Mezzanine
1998

Kouř se líně vznáší po místnosti, občas se dotkne pruhu světla pronikající mezi závěsy, do zdí duní pomalé srdeční beaty, odněkud seshora se snáší hlasy…


U.N.K.L.E. – Never Never Land
2003

Jsem mimozemšťan já, ten v zrcadle nebo všichni kolem? Skřeky, vzlyky, mimózy, lítací melodie a space soundy… jeden dlouhej našláplej track s místama pro oddych… tak se změň nebo to změní tebe!


HUUN HUUR TU – výběr
1993-
Líbí se mi tradiční hudba, v co nejpůvodnější podobě. Skrz jinou strukturu písní, výběr a barvy nástrojů rád nahlížím do úplně jiného myšlení než je naše středopupkovskoevropanské. Vybral jsem alespoň jedno z naštěstí mnoha známých i neznámých uskupení. Není třeba složité nástroje, něco co „vrže“, cinká, píská, duní, vše (ostatní) vyjádří jedinečný alikvótní zpěv, rozprostírající se od údolí až k vrcholkům hor. Spiritualita všedního okamžiku. Usedám s neobyčejnými jezdci na koně a vyrážíme vstříc panenské asijské planině...

Štítky: